
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 3.8 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 33 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 42
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71885
Ext.Price$0.71885
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71885 | $0.71885 |
| 10 | $0.58099 | $5.80990 |
| 25 | $0.53210 | $13.30250 |
| 50 | $0.48732 | $24.36600 |
| 100 | $0.44630 | $44.63000 |
| 300 | $0.42483 | $127.44900 |
| 500 | $0.40439 | $202.19500 |
| 1000 | $0.38344 | $383.44000 |
